Často kladené otázky/Dary a sbírka WMF

Z Wikimedia ČR
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dary spolku; sbírky pořádané nadací Wikimedia Foundation[editovat | editovat zdroj]

Na co použijete moje peníze?[editovat | editovat zdroj]

Wikimedia Česká republika se věnuje především propagaci a podpoře svobodné tvorby, a to zejména na Wikipedii a dalších projektech Wikimedia, jak je vše přehledně shrnuto v našem Poslání. Hlavní body naší činnosti tak v současnosti představují účast na veletrzích, konferencích a muzejní noci, pořádání vlastní Wikikonference, vyhlašování soutěže Wiki miluje památky, publikační činnost a garantování některých projektů doplňování obsahu Wikipedie a úhrada jejich provozních nákladů. Rozšiřující se agenda naší činnosti zvyšuje i požadavky na zázemí spolku.

Na některé z těchto aktivit dostáváme účelově vázané dary nebo granty. Dalšími darovanými prostředky, které nebudou omezené na konkrétní účel, nám umožníte na jedné straně flexibilnější fungování v našich aktivitách a na druhé straně nám zajistíte stabilnější pozici tím, že budeme moci více prostředků věnovat na vybudování vlastního zázemí.

Je možné odečíst dar na Wikipedii ze základu daně z příjmu?[editovat | editovat zdroj]

Podle Zákona o dani z příjmu je možné odečíst ze základu daně „hodnotu darů poskytnutých (...) právnickým osobám, a to se sídlem na území České republiky nebo členského státu Evropské unie, Norska nebo Islandu na financování vědy a vzdělání, (...), kultury...“. Wikimedia Česká republika toto ustanovení splňuje a dary našemu spolku tak jsou odčitatelné ze základu daně z příjmu. Wikimedia Foundation jako organizace se sídlem v USA tuto podmínku nesplňuje.

Potvrzujete přijetí daru pro daňové potřeby?[editovat | editovat zdroj]

Ano, ale pouze pro dary poskytnuté na účet Wikimedia Česká republika. Stačí zaslat e-mail, ve kterém jednoznačně identifikujete svůj předchozí dar, s kontaktními údaji, na jaké má být zasláno potvrzení. Případně nás kontaktujte předem k domluvě na jiném postupu.

Pro dary ve prospěch nadace Wikimedia Foundation náš spolek sám o sobě poskytnout podobné potvrzení nemůže. Pokud si myslíte, že navzdory omezení pro daňové odpočty uvedené výše podobné potvrzení o daru upotřebíte, můžeme zprostředkovat jeho doručení z ústředí Wikimedia Foundation.

Můžu se spolkem Wikimedia Česká republika uzavřít darovací smlouvu?[editovat | editovat zdroj]

Ano, je to možné. Pokud potřebujete darovací smlouvu, napište nám na výše uvedený mail. Ve většině případů ale pro daňové účely stačí potvrzení o přijetí daru.

Nemám účet Pay-Pal. Co s tím?[editovat | editovat zdroj]

Můžete poskytnout dar spolku Wikimedia Česká republika převodem na účet spolku. Také můžete náš spolek požádat o zprostředkování daru nadaci Wikimedia Foundation. V takovém případě dostanete pokyny, jak provést platbu. Zároveň upozorňujeme na to, že náš spolek v takovém případě z daru odebere částku na administrativní náklady související s převodem do USA. Malé dary, které by nepokryly ani tyto náklady, musíme odmítnout.

Je možné převést můj dar m-platbou?[editovat | editovat zdroj]

Ne, v tuto chvíli to možné není.