Wikipedie: Průvodce na cestě za informacemi

Z Wikimedia ČR
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Titulka knizka.jpg
 
Autoři: kolektiv členů
Wikimedia Česká republika
Nakladatel: Computer Media s.r.o.
Počet stran: 136
Cena: v obchodech až 220 Kč
v e-shopu 90 Kč
e-shop: zde
dostupné i v knihovnách


  • První česká kniha o Wikipedii
  • Napsaná samotnými wikipedisty
  • Návod jak Wikipedii číst, jak ji používat i psát
  • Představení dalších podobných projektů

Anotace[editovat | editovat zdroj]

Internetová encyklopedie Wikipedie je unikátní projekt, díky němuž mají lidé na celém světě zcela zdarma přístup k informacím. Wikipedie je jedinečná nejen v tom, že veškeré informace jsou poskytovány zdarma, ale také v tom, že do encyklopedie dobrovolně přispívá široká komunita lidí a stejně tak se dobrovolně a bez nároku na finanční odměnu o informace stará a spravuje je.

Málokdo také ví, že za Wikipedií se neskrývá pouze samotný výklad nejrůznějších pojmů. Vedle Wikipedie dnes stojí také obrovská bezplatná databanka obrázků, zvuků a multimédií. Mezi další významné sesterské projekty Wikipedie patří výkladový a překladový slovník mnoha jazyků, sbírky existujících volných dokumentů i nově tvořených učebnic a manuálů z přírodovědných i humanitních oborů, sbírka citátů a mnoho dalšího.

Je velká škoda mít všechny tyto informace snadno k dispozici a neumět jich využívat. A právě proto vznikla tato kniha, která vám vysvětlí, jak Wikipedii co nejefektivněji využívat. Představí vám všechny její služby, poskytne náměty na její použití v nejrůznějších oblastech a seznámí vás se způsoby přebírání a dalšího šíření informací z Wikipedie. V knize nechybí ani tipy a triky při práci s Wikipedií, o nichž možná vůbec nevíte, a které jsou přitom každému na dosah „klepnutí myší“. Kniha je určena i těm, kteří chtějí Wikipedii rozšiřovat a vkládat do ní informace. Popisuje editaci článků, objasní, jak zjistit jejich historii, jak se zachází se spornými příspěvky nebo jak se napravují jasné chyby a mnoho dalšího. Stojí za to zmínit, že za touto knihou stojí tým nejzkušenějších wikipedistů přímo z organizace Wikimedia Česká republika. Předmluvu ke knize navíc napsal samotný zakladatel Wikipedie Jimmy Wales.

Z každého prodaného výtisku knihy je část výtěžku věnována na rozvoj české Wikipedie.

Obsah knihy[editovat | editovat zdroj]

Podrobný obsah

Předmluva
0. Definice
1. Čteme Wikipedii
2. Pět pilířů Wikipedie
3. Tvoříme Wikipedii
4. Udržujeme a vylepšujeme Wikipedii
5. Komunita Wikipedie
6. Užíváme obsah Wikipedie
7. Wikipedie ve škole
8. Nejen Wikipedie
9. Wikimedia