Odebírejte newsletter

Programy pro partnerství

V programech pro partnerství spojujeme GLAM, Wikidata a Tech a advokacii tak, abychom společně získávali, šířili a hájili svobodné archiválie, data a informace co nejefektivněji. Navazujeme partnerství s kulturními i jinými institucemi a budujeme Wikidata – otevřenou, kolaborativní, celosvětovou databázi propojených strukturovaných dat.

GLAM

Poslání řady veřejných institucí i projektů Nadace Wikimedia je velice podobné: uchovávat kulturní dědictví a vzdělávat či informovat veřejnost. Nabízející se spolupráce je přínosná pro obě strany: instituce mají cenný obsah, který Wikimedia dokáže dostat k násobně většímu počtu lidí a také jej uvést do kontextu dalších témat.
S kulturními a dalšími institucemi spolupracujeme v rámci wikiprojektu GLAM (Galleries, Libraries, Archives, Museums): Pořádáme společné akce, domlouváme sdílení médií a informací, vytváříme pozice pro wiki-rezidenty a mnoho dalšího.

Více informací

Wikidata a Tech

Pomáháme budovat pro Wikipedii (a nejen pro ni) obrovskou datovou základnu jménem Wikidata, z níž mohou čerpat všichni. Zveme české instituce i jednotlivce s vášní pro data, aby nám pomohli s tvorbou této otevřené celosvětové kolaborativní databáze propojených strukturovaných dat.
Pořádáme vzdělávací akce zaměřené na technickou stránku projektů Wikimedia jako workshopy, přednášky či hackatony a navazujeme datovou spolupráci s institucemi.

Více informací

Advokační činnost

I Wikimedia potřebuje zastání. Kdykoliv se svobodného fungování projektu dotýkají legislativní změny, bráníme se, nebo se snažíme využít příležitosti ve prospěch Wikimedia.

Abychom byli efektivnější, postupně budujeme síť organizací, které mohou mít podobné zájmy. Jako hnutí Wikimedia máme i svého zástupce v Bruselu. Dimitar Parvanov a jeho tým lobbuje za svobodný obsah v rámci Free Knowledge Advocacy Group EU.

Kalendář událostí

Nenalezeny žádné události.

Nenalezeny žádné události.

Novinky z Programů pro Partnerství

Všechny novinky

Blíže o programech

Partnerství a GLAM

Jste zástupci instituce a chcete, aby vám Wikimedia pomohla s vaším posláním a zviditelněním? Bude nám ctí! Spolu můžeme publikovat váš obsah na Wikipedii a dostat ho tak k tisícům nových zájemců i badatelů, můžeme zorganizovat workshop Wikipedie na témata, kterými se zabýváte či u vás může začít působit váš wikipedista-rezident. Všechny výhody a možnosti spolupráce najdete na stránkách GLAMu ve výzvě pro instituce.

Jste lokální patrioti? Wikipedie, Commons nebo Wikidata vám dávají smysl a chcete pomocí nich zviditelnit vaše oblíbené muzeum, galerii, organizaci atd. a dostat je na Wikipedii? Právě vás hledáme! Připravili jsme pro vás veškeré know-how, argumenty i oslovovací mail – koukněte na GLAM výzvu pro veřejnost.

Stránky projektu GLAM

Autor: Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0

Výukové aktivity programu Wikidata a Tech

Pořádáme různé vzdělávací akce zaměřené na technickou stránku projektů Wikimedia a zejména na různé aspekty Wikidat. Minimálně jednou ročně se koná Wikidata workshop pro začátečníky (např. na téma jazyku SPARQL). Členové naší komunity také příležitostně organizují různé menší specializované workshopy na rozličná pokročilejší témata nebo přednáší na akademické půdě.

V rámci výukových aktivit podporujeme tři typy vzdělávání, a to pro začátečníky, pro pokročilé, a do třetice pro lektory, kteří budou usilovat další rozvoj aktivit kolem Wikidat.

Podporujeme prezentaci přednášek k tématu Wikidat na konferencích a tvorbu video návodů pro výuku.

Dále podporujeme psaní článků o nástrojích a aplikacích postavených na Wikidatech a překlady návodů pro uživatele.

Autor: MODUNET, CC BY-SA 2.0

Datová spolupráce s institucemi

Naše aktivity vzhledem k institucím sestávají z klíčových aktivit:

  • Pomoci instituci pochopit, v jaké formě by data měla poskytovat, aby nejlépe naplnila svou funkci zdroje dat.
  • Pomoci instituci změnit procesy tak, aby více vyhovovaly potřebám propojení s Wikidaty a dalšími systémy.
  • Pomoci instituci pochopit, jak využít propojení s Wikidaty.
  • Pomoci instituci s vzděláváním zaměstnanců či hledání spolupracovníků externě.

Více podrobných informací najdete na stránkách WikiProject Czech Republic – informace pro instituce.