Podpořte nás

Hledá se Fundraiser

Do Wikimedia ČR hledáme externího kolegu či kolegyni!
Budete dělat smysluplnou práci v organizaci s celosvětovým přesahem.
Náš malý a přátelský kolektiv už se na vás těší.
Svou pracovní dobu a místo výkonu práce si určujete sami.
Více…

Wikipedie na Clubhouse

Věřili byste tomu, že už 3. 5. oslaví česká Wikipedie své 19. narozeniny? K této příležitosti náš skvělý člen, lektor a wikipedista z Brna Jarda Mašek zahajuje s naší podporou sérii diskuzí s názvem Wikipedie zblízka. Budou probíhat na na diskuzní aplikaci Clubhouse a zapojit se můžete i vy! První téma je 19 let Wikipedie. Budeme rádi, když nám pošlete vaše dotazyUdálost začíná v 18:00 a bude trvat půl hodiny. Těšíme se na vás! Více…

Wikiporadna: zeptejte se wikipedistů

Chtěli byste se pustit do psaní Wikipedie a máte nějaké otázky? Vyzkoušejte Wikiporadnu! Naši dobrovolníci, zkušení wikipedisté z řad lektorů a mentorů, zde nabízejí nováčkům možnost individuálních konzultací k čemukoliv, co se týká prohlížení a hlavně vytváření online encyklopedie Wikipedie. Více…

Naše programy

Komunitní programy a multimédia

Podporujeme dobrovolníky, kteří tvoří obsah Wikipedie, Commons, Wikidat a dalších projektů Wikimedia. Pro nováčky i zkušenější členy wikipedické komunity, kteří editují, fotí či organizují akce pro druhé, pořádáme nejrůznější wiki-akce. Současně navazujeme partnerství nejen s kulturními institucemi, abychom společně šířili svobodné vzdělání a informace.

Vzdělávací programy

Otevřený přístup k informacím a poznání je v dnešním světě již nutností. Vyžaduje to ale také určité dovednosti. Skrze vzdělávací aktivity naplňuje Wikimedia svoje poslání přispívat ke světu otevřeného poznání a celoživotního učení. Přispívame k přílivu nováčků, napomáháme rozšiřování povědomí o Wikimedia projektech a prohlubujeme vztahy a aktivity v rámci české komunity.

Wikidata/Tech programy

V současném světě už nestačí psát jen internetovou encyklopedii. Budujeme pro ni obrovskou datovou základnu jménem Wikidata, z níž budou moci čerpat všichni. Zveme české veřejné instituce i jednotlivce s vášní pro data, aby nám pomohli s tvorbou této otevřené, kolaborativně vytvářené, celosvětové databáze propojených strukturovaných dat.

Wikimedia Česká republika

Wikimedia Česká republika je neziskovou organizací, která v Česku podporuje  rozvoj tzv. Wikimedia projektů – což jsou celosvětové projekty Wikipedie, Wikimedia Commons, Wikidata a řada dalších.

Podporujeme rozvoj a růst české komunity dobrovolných editorů, fotografů a dalších přispěvatelů do Wikimedia projektů, budujeme partnerství, zejména s veřejnými  institucemi, které mohou sdílet svůj obsah pod tzv. svobodnými licencemi a dalšími aktivitami a programy přispíváme k rozvoji projektů či zisku svobodného obsahu. Jsme oficiální českou pobočkou Wikimedia Foundation – spolupracujeme s dalšími pobočkami a organizačními jednotkami po celém světě se společnou vizí, aby mohl každý člověk svobodně přistupovat a přispívat k veškerým lidským znalostem.

Přispívame k přílivu nováčků, napomáháme rozšiřování povědomí o Wikimedia projektech a prohlubujeme vztahy a aktivity v rámci české komunity.

NOVINKY

všechny novinky >

Kalendář akcí

11. 05. 2021

Online

Online kurz Senioři píší Wikipedii pro pokročilé

12. 05. 2021

Online

školení Základy Wikipedie pro knihovníky s MKP

14. 05. 2021

Online

školení Základy Wikipedie pro knihovníky s MKP

17. 05. 2021

Clubhouse: 🇨🇿🇸🇰 Wikipedie zblízka #2: Co se mi ne/líbí na Wikipedii

18. 05. 2021

Online

Online kurz Senioři píší Wikipedii pro pokročilé

19. 05. 2021

Brno

Brněnský wikisraz

21. 05. 2021

Online

školení Základy Wikipedie pro knihovníky s MKP

25. 05. 2021

Online

EduCoffee: Jak můžete ve výuce využít Wikipedii?

16. 06. 2021

Brno

Brněnský wikisraz