Podpořte nás

Naučme seniory psát Wikipedii

Letos jsme učili psát Wikipedii téměř 100 seniorů, kteří díky tomu získali nový koníček, přátele a mohou předávat vědomosti dalším generacím. Chceme, aby příští rok své místo v digitálním světě díky Wikipedii našlo 150 seniorů. Aby se nám to podařilo, potřebujeme 30 pravidelných dárců. Jdete do toho s námi? Více…

Soutěž Československo 1948-89

Občané, zúčastněte se soutěže Československo 1948-89 a pomozte tento časoprostor na Wikipedii lépe zmapovat. Zařadíte se do slosování o krásné ceny – plátěné tašky, plecháčky a poukazy do knihkupectví. Soutěž trvá od 17. 11. 2021 do 10. 1. 2022. Více…

Wikiporadna: Zeptejte se wikipedistů

Chtěli byste se pustit do psaní Wikipedie a máte nějaké otázky? Vyzkoušejte Wikiporadnu! Naši dobrovolníci, zkušení wikipedisté z řad lektorů a mentorů, zde nabízejí nováčkům možnost individuálních konzultací k čemukoliv, co se týká prohlížení a hlavně vytváření online encyklopedie Wikipedie.

Více…

Naše programy

Komunitní programy a multimédia

Podporujeme dobrovolníky, kteří tvoří obsah Wikipedie, Commons, Wikidat a dalších projektů Wikimedia. Pro nováčky i zkušenější členy wikipedické komunity, kteří editují, fotí či organizují akce pro druhé, pořádáme nejrůznější wiki-akce. Současně navazujeme partnerství nejen s kulturními institucemi, abychom společně šířili svobodné vzdělání a informace.

Vzdělávací programy

Otevřený přístup k informacím a poznání je v dnešním světě již nutností. Vyžaduje to ale také určité dovednosti. Skrze vzdělávací aktivity naplňuje Wikimedia svoje poslání přispívat ke světu otevřeného poznání a celoživotního učení. Přispívame k přílivu nováčků, napomáháme rozšiřování povědomí o Wikimedia projektech a prohlubujeme vztahy a aktivity v rámci české komunity.

Wikidata/Tech programy

V současném světě už nestačí psát jen internetovou encyklopedii. Budujeme pro ni obrovskou datovou základnu jménem Wikidata, z níž budou moci čerpat všichni. Zveme české veřejné instituce i jednotlivce s vášní pro data, aby nám pomohli s tvorbou této otevřené, kolaborativně vytvářené, celosvětové databáze propojených strukturovaných dat.

Wikimedia Česká republika

Wikimedia Česká republika je neziskovou organizací, která v Česku podporuje  rozvoj tzv. Wikimedia projektů – což jsou celosvětové projekty Wikipedie, Wikimedia Commons, Wikidata a řada dalších.

Podporujeme rozvoj a růst české komunity dobrovolných editorů, fotografů a dalších přispěvatelů do Wikimedia projektů, budujeme partnerství, zejména s veřejnými  institucemi, které mohou sdílet svůj obsah pod tzv. svobodnými licencemi a dalšími aktivitami a programy přispíváme k rozvoji projektů či zisku svobodného obsahu. Jsme oficiální českou pobočkou Wikimedia Foundation – spolupracujeme s dalšími pobočkami a organizačními jednotkami po celém světě se společnou vizí, aby mohl každý člověk svobodně přistupovat a přispívat k veškerým lidským znalostem.

Přispívame k přílivu nováčků, napomáháme rozšiřování povědomí o Wikimedia projektech a prohlubujeme vztahy a aktivity v rámci české komunity.

NOVINKY

všechny novinky >

Kalendář událostí

07. 12. 2021

Online

Online kurz Senioři píší Wikipedii pro pokročilé

09. 12. 2021

Praha

Wikiklub Praha

12. 12. 2021

Busy

13. 12. 2021

Online

Adventní ONLINE setkání účastníků Senioři píší Wikipedii

14. 12. 2021

Online

Online kurz Senioři píší Wikipedii pro pokročilé

15. 12. 2021

Brno

Brněnský wikisraz

16. 12. 2021

Commons pro seniory

16. 12. 2021

Praha

Wikiklub Praha

15. 01. 2022

Den Wikipedie

19. 01. 2022

Brno

Brněnský wikisraz