Podpořte nás

WikiGap 2021

WikiGap 2021: březen – měsíc žen  Probíhá další ročník WikiGapu, akci odkazující na Mezinárodní Den Žen. Událost byla vedená formou dvou online editatonů (8 a 20 března), dodatečne 8. března odstartovala výzva pro pokročilých Wikipedistů. Dalši podrobnosti najdete v článku. Těšíme se Vaši účast! Více…

Online Kurzy Psaní Wikipedie

Duben, na kurzech budem! Série online kurzů nejen pro knihovníky je opět tady. Můžete si dát všechny tři nebo jen jeden či dva. Za dva půldny se s námi můžete naučit editovat Wikipedii a ještě se v tom procvičit. Za ten třetí vás naučíme, jak samostatně vést Kurzy psaní Wikipedie nejen pro seniory. Těšíme se na vás 12., 19. a 26.dubna na platformě ZOOM. Více…

Online wikiklub – jde to i z domova!

Od 21. října opět funguje online wikiklub, který jsme poprvé ozkoušeli během jarní koronakrize. Naši dobrovolníci, zkušení wikipedisté z řad lektorů a mentorů, zde nabízejí nováčkům možnost individuálních konzultací k čemukoliv, co se týká prohlížení a hlavně vytváření online encyklopedie Wikipedie. Více…

Naše programy

Komunitní programy a multimédia

Podporujeme dobrovolníky, kteří tvoří obsah Wikipedie, Commons, Wikidat a dalších projektů Wikimedia. Pro nováčky i zkušenější členy wikipedické komunity, kteří editují, fotí či organizují akce pro druhé, pořádáme nejrůznější wiki-akce. Současně navazujeme partnerství nejen s kulturními institucemi, abychom společně šířili svobodné vzdělání a informace.

Vzdělávací programy

Otevřený přístup k informacím a poznání je v dnešním světě již nutností. Vyžaduje to ale také určité dovednosti. Skrze vzdělávací aktivity naplňuje Wikimedia svoje poslání přispívat ke světu otevřeného poznání a celoživotního učení. Přispívame k přílivu nováčků, napomáháme rozšiřování povědomí o Wikimedia projektech a prohlubujeme vztahy a aktivity v rámci české komunity.

Wikidata/Tech programy

V současném světě už nestačí psát jen internetovou encyklopedii. Budujeme pro ni obrovskou datovou základnu jménem Wikidata, z níž budou moci čerpat všichni. Zveme české veřejné instituce i jednotlivce s vášní pro data, aby nám pomohli s tvorbou této otevřené, kolaborativně vytvářené, celosvětové databáze propojených strukturovaných dat.

Wikimedia Česká republika

Wikimedia Česká republika je neziskovou organizací, která v Česku podporuje  rozvoj tzv. Wikimedia projektů – což jsou celosvětové projekty Wikipedie, Wikimedia Commons, Wikidata a řada dalších.

Podporujeme rozvoj a růst české komunity dobrovolných editorů, fotografů a dalších přispěvatelů do Wikimedia projektů, budujeme partnerství, zejména s veřejnými  institucemi, které mohou sdílet svůj obsah pod tzv. svobodnými licencemi a dalšími aktivitami a programy přispíváme k rozvoji projektů či zisku svobodného obsahu. Jsme oficiální českou pobočkou Wikimedia Foundation – spolupracujeme s dalšími pobočkami a organizačními jednotkami po celém světě se společnou vizí, aby mohl každý člověk svobodně přistupovat a přispívat k veškerým lidským znalostem.

Přispívame k přílivu nováčků, napomáháme rozšiřování povědomí o Wikimedia projektech a prohlubujeme vztahy a aktivity v rámci české komunity.

NOVINKY

všechny novinky >

Kalendář akcí

12. 04. 2021

Online

ONLINE Základy Wikipedie pro knihovníky

13. 04. 2021

Online kurz Senioři píší Wikipedii II

13. 04. 2021

Online

Online kurz Senioři píší Wikipedii pro pokročilé

13. 04. 2021

Online

Online kurz Senioři píší Wikipedii pro začátečníky

14. 04. 2021

Online

Online Kurz Senioři píší Wikipedii III

19. 04. 2021

Online

ONLINE Workshop editování Wikipedie

20. 04. 2021

Online

Online kurz Senioři píší Wikipedii pro pokročilé

21. 04. 2021

Brno

Brněnský wikisraz

11. 05. 2021

Online

Online kurz Senioři píší Wikipedii pro pokročilé

12. 05. 2021

Online

školení Základy Wikipedie pro knihovníky s MKP

14. 05. 2021

Online

školení Základy Wikipedie pro knihovníky s MKP

18. 05. 2021

Online

Online kurz Senioři píší Wikipedii pro pokročilé

19. 05. 2021

Brno

Brněnský wikisraz

21. 05. 2021

Online

školení Základy Wikipedie pro knihovníky s MKP