Odebírejte newsletter

Programy pro komunitu

Jak by vypadala Wikipedie a další projekty Wikimedia bez dobrovolnic a dobrovolníků, kteří editují, fotí a jinak se zapojují? Nijak. Jejich energii a nadšení si vážíme, zejména vzhledem k jejich omezenému počtu – v Česku asi jen okolo tisícovky. Podporujeme je a motivujeme v jejich obrovsky přínosné činnosti a zároveň stále hledáme a vzděláváme nové. Pro nové zájemce o psaní Wikipedie nebo fotografování pro Wikimedia Commons organizujeme workshopy a soutěže jako Czech Wiki Photo. Pro nejaktivnější dobrovolníky pak máme připraveny Komunitní minigranty, které jim pomáhají realizovat vlastní projekty.

Programy pro editory

Programy pro editory jsou nejčastěji editatony a nejrůznější soutěže a výzvy. Tradičně pořádáme například podzimní foto-editační výzvu Československo 1948-89, kdy motivujeme účastníky k mapování tohoto časoprostoru na Wikipedii. WikiGap si zas klade za cíl přivést k psaní Wikipedii více nováčků žen a také zmírnit nerovnovážné zastoupení článku o mužích a ženách, které se pohybuje zhruba okolo 5 ku 1. Dalšími tématy jsou například klimatická krize nebo LGBTQ+ komunita.

Více

Programy pro fotografy

Fotografové jsou kořením ve světě virtuálního vyprávění, a jejich práce dodává sílu a barvu Wikimedia Commons.“

Nahrávání fotografií na Wikimedia Commons má obrovský smysl nejen pro Wikipedii. Snažíme se proto získávat nové fotografy a podporovat ty stávající. Nejoblíbenějším z našich programů pro fotografy je celoroční projekt Fotíme Česko, kde fotografům proplácíme náklady vzniklé s focením českých reálií. Každoročně pořádáme také soutěž nejlepších českých fotek roku Czech Wiki Photo. Naši fotografickou komunitu motivujeme i pořádáním tematických soutěží v průběhu roku.

Více

Komunitní minigranty

Ceníme si i dobrovolných organizátorů, kteří pořádají akce propagující projekty Wikimedia. 

Pro ně jsme vytvořili program Komunitní minigranty, ve kterém může kdokoli žádat mimo jiné o finanční podporu vlastních akcí, kterých se mohou zúčastnit další wikipedisté, fotografové i široká veřejnost. Díky nim se pak konají akce jako lokální wikisrazy, wikikluby, soutěže, přednášky, fotoworkshopy, fotoexpedice, WikiMěsto, podporují se lokální GLAM partnerství, školení atp.

Více

Kalendář událostí

01. 07. 2024

Online

WPWP Czechia 2024

14. 07. 2024

Czech Wiki Photo 2024

17. 07. 2024

Brno

Brněnský wikisraz

01. 07. 2024

Online

WPWP Czechia 2024

14. 07. 2024

Czech Wiki Photo 2024

21. 08. 2024

Brno

Brněnský wikisraz

Novinky z komunity

Všechny novinky

Blíže o programech

Programy pro editory

Takřka všechny naše aktivity jsou určené pro komunitu wikipedistů editorů a fotografů – a to jak pokročilých, začínajících, tak i těch, kteří o Wikipedii jako o své nové kratochvíli teprve uvažují. Níže najdete ty hlavní z nich.
Pro píšící wikipedisty organizujeme tzv. editatony. Jednodenní živé workshopy Wikipedie, na kterých zpracovávají nejrůznější témata. Editatony často vznikají ve spolupráci s dalšími organizacemi. Jsou otevřené nejen zkušeným editorům, ale především nováčkům – těm osobně pomáhají proškolení lektoři Wikipedie.

Programy pro fotografy

Pro fotografy, kteří rádi objevují krásy naší země, je určený projekt Fotíme Česko. Jeho cílem je získávat svobodné snímky pro Wikidata, Wikimedia Commons i Wikipedii. Fotit můžete prakticky jakékoliv objekty na území ČR – významné budovy, ulice, velké řeky i ty nejmenší potoky, památné stromy, smírčí kříže, ale i zvířata, rostliny nebo události. Pokud navíc splníte několik jednoduchých podmínek, proplatíme vám náklady vašich fotocest. Našim členům také zdarma půjčujeme fotoaparáty a další techniku nebo jim vyjednáváme akreditace.

Fotografy a jejich nejlepší snímky z Česka každoročně oceňujeme v soutěži Czech Wiki Photo. Přihlásit se můžete i vy. Vaše fotky se automaticky nahrají na úložiště svobodných médií Wikimedia Commons

Komunitní minigranty

Ceníme si i wikipedistů-organizátorů. Pro ně jsme vytvořili program Komunitní minigranty, ve kterém může kdokoli žádat mimo jiné o finanční podporu vlastních akcí, kterých se mohou zúčastnit další wikipedisté. Díky nim se pak konají akce jako soutěže, fotoworkshopy, fotoexpedice, WikiMěsta, lokální partnerství, školení atp.

 minigranty.wikimedia.cz