Odebírejte newsletter

Programy pro komunitu

Jak by vypadala Wikipedie a další projekty Wikimedia bez dobrovolnic a dobrovolníků, kteří editují, fotí a jinak se zapojují? Nijak. Proto si jejich energie a nadšení vážíme, tím spíše, že jich není mnoho – v Česku asi jen okolo tisícovky. Podporujeme je a motivujeme v jejich obrovsky přínosné činnosti a zároveň stále hledáme a vzděláváme nové.

Pro nové zájemce o psaní Wikipedie nebo focení pro Commons organizujeme workshopy, pro všechny tu jsou editatony, soutěže (Czech Wiki Photo) nebo projekty jako Fotíme Česko, Měsíc lidských práv na Wikipedii či WikiGap, který usiluje o větší zastoupení žen na Wikipedii. Těm nejaktivnějším dobrovolníkům pak nabízíme zdroje v rámci Komunitních minigrantů, díky kterým mohou realizovat vlastní projekty.

Programy pro editory

Programy pro editory jsou nejčastěji editatony a nejrůznější soutěže a výzvy. Tradičně pořádáme například podzimní foto-editační výzvu Československo 1948-89, kdy motivujeme účastníky k mapování tohoto časoprostoru na Wikipedii. WikiGap si zas klade za cíl přivést k psaní Wikipedii více nováčků žen a také zmírnit nerovnovážné zastoupení článku o mužích a ženách, které se pohybuje zhruba okolo 5 ku 1. Dalšími tématy jsou například klimatická krize nebo LGBTQ+ komunita.

Více

Programy pro fotografy

Nahrávání fotografií na svobodné úložiště Wikimedia Commons má obrovský smysl nejen pro Wikipedii. Snažíme se proto pro Commons získávat nové fotografy a podporovat v činnosti ty stávající. Nejoblíbenějším z našich programů pro fotografy je celoroční projekt Fotíme Česko, v rámci kterého fotografům proplácíme náklady vzniklé s focením českých reálií. Každoročně pořádáme také soutěž Czech Wiki Photo. Naši fotografickou komunitu motivujeme i pořádáním menších soutěží v průběhu roku.

Více

Komunitní minigranty

Ceníme si i wikipedistů-organizátorů. Pro ně jsme vytvořili program Komunitní minigranty, ve kterém může kdokoli žádat mimo jiné o finanční podporu vlastních akcí, kterých se mohou zúčastnit další wikipedisté. Díky nim se pak konají akce jako lokální wikisrazy, soutěže, přednášky, fotoworkshopy, fotoexpedice, WikiMěsto, podporují se lokální GLAM partnerství, školení atp.

Více

Kalendář událostí

01. 05. 2024

Online

Wiki Loves Earth Czechia 2024

20. 05. 2024

Online

Lidská práva na Wikipedii

22. 05. 2024

Editaton HaDivadlo slaví 50 na Wikipedii

22. 05. 2024

Brno

Brněnský wikisraz

19. 06. 2024

Brno

Brněnský wikisraz

20. 05. 2024

Online

Lidská práva na Wikipedii

17. 07. 2024

Brno

Brněnský wikisraz

Novinky z komunity

Všechny novinky

Blíže o programech

Podpora komunity

Takřka všechny naše aktivity jsou určené pro komunitu wikipedistů editorů a fotografů – a to jak pokročilých, začínajících, tak i těch, kteří o Wikipedii jako o své nové kratochvíli teprve uvažují. Níže najdete ty hlavní z nich.

Pro fotografy, kteří rádi objevují krásy naší země, je určený projekt Fotíme Česko. Jeho cílem je získávat svobodné snímky pro Wikidata, Wikimedia Commons i Wikipedii. Fotit můžete prakticky jakékoliv objekty na území ČR – významné budovy, ulice, velké řeky i ty nejmenší potoky, památné stromy, smírčí kříže, ale i zvířata, rostliny nebo události. Pokud navíc splníte několik jednoduchých podmínek, proplatíme vám náklady vašich fotocest. Našim členům také zdarma půjčujeme fotoaparáty a další techniku nebo jim vyjednáváme akreditace.

Stránky Fotíme Česko

Fotografy a jejich nejlepší snímky každoročně oceňujeme ve výroční soutěži Czech Wiki Photo. Přihlásit se můžete i vy. Vaše fotky se automaticky nahrají na úložiště svobodných médií Wikimedia Commons.

Stránky soutěže Czech Wiki Photo

Pro píšící wikipedisty organizujeme tzv. editatony. Jednodenní živé workshopy Wikipedie, na kterých zpracovávají nejrůznější témata. Editatony často vznikají ve spolupráci s dalšími organizacemi. Jsou otevřené nejen zkušeným editorům, ale především nováčkům – těm osobně pomáhají proškolení lektoři Wikipedie.

Komunitní minigranty

Ceníme si i wikipedistů-organizátorů. Pro ně jsme vytvořili program Komunitní minigranty, ve kterém může kdokoli žádat mimo jiné o finanční podporu vlastních akcí, kterých se mohou zúčastnit další wikipedisté. Díky nim se pak konají akce jako soutěže, fotoworkshopy, fotoexpedice, WikiMěsta, lokální partnerství, školení atp.

Stránky Komunitních minigrantů