
Jak by vypadala Wikipedie a další Wikimedia projekty bez dobrovolnic a dobrovolníků, kteří editují, fotí a jinak se zapojují? Nijak. Proto si jejich energie a nadšení vážíme, tím spíše, že jich není mnoho – v Česku asi jen okolo tisícovky. Podporujeme je a motivujeme v jejich obrovsky přínosné činnosti a zároveň stále hledáme a vzděláváme nové.
Pro nové zájemce o psaní Wikipedie nebo focení pro Commons organizujeme workshopy, pro všechny tu jsou editatony, soutěže (Czech Wiki Photo) nebo projekty jako Fotíme Česko, Měsíc lidských práv na Wikipedii či WikiGap, který usiluje o větší zastoupení žen na Wikipedii. Těm nejaktivnějším dobrovolníkům pak nabízíme zdroje v rámci Komunitních minigrantů, díky kterým mohou realizovat vlastní projekty.
Programy pro editory
Programy pro editory jsou nejčastěji editatony a nejrůznější soutěže a výzvy. Tradičně pořádáme například podzimní foto-editační výzvu Československo 1948-89, kdy motivujeme účastníky k mapování tohoto časoprostoru na Wikipedii. WikiGap si zas klade za cíl přivést k psaní Wikipedii více nováčků žen a také zmírnit nerovnovážné zastoupení článku o mužích a ženách, které se pohybuje zhruba okolo 5 ku 1. Dalšími tématy jsou například klimatická krize nebo LGBTQ+ komunita.
VíceProgramy pro fotografy
Nahrávání fotografií na svobodné úložiště Wikimedia Commons má obrovský smysl nejen pro Wikipedii. Snažíme se proto pro Commons získávat nové fotografy a podporovat v činnosti ty stávající. Nejoblíbenějším z našich programů pro fotografy je celoroční projekt Fotíme Česko, v rámci kterého fotografům proplácíme náklady vzniklé s focením českých reálií. Každoročně pořádáme také soutěž Czech Wiki Photo. Naši fotografickou komunitu motivujeme i pořádáním menších soutěží v průběhu roku.
VíceKomunitní minigranty
Ceníme si i wikipedistů-organizátorů. Pro ně jsme vytvořili program Komunitní minigranty, ve kterém může kdokoli žádat mimo jiné o finanční podporu vlastních wiki-akcí, kterých se mohou zúčastnit další wikipedisté. Díky nim se pak konají akce jako lokální wikisrazy, soutěže, přednášky, foto-workshopy, foto-expedice, Wikiměsto, podporují se lokální GLAM partnerství, školení atp.
Kalendář událostí
16. 01. 2023
Online
Popiš památku
15. 02. 2023
Brno
Brněnský wikisraz
16. 02. 2023
komunitní programy – poradní call s komunitou
15. 03. 2023
Brno
Brněnský wikisraz
Novinky z komunity
Jak souvisí čínská restaurace s Československem 1948-89? Výsledky výzvy 2022
Jak dopadla wikipedistická Soutěž Československo 1948-1989? Wikipedisté celkem vytvořili a… Více… »

Nová koordinátorka programů pro editory Wikipedie Anna Janská
Nový rok – nová posila v našem týmu, a dokonce… Více… »

Didaktikon ožil slam poetry pro Wikipedii a vernisáží Czech Wiki Photo 2022
Slam poetry pro Wikipedii, debata o svobodných licencích, vernisáž výstavy… Více… »

Popiš památku! Již pošesté startuje soutěž na české Wikipedii
Na Den Wikipedie v neděli 15. ledna odstartovala editační soutěž,… Více… »

Blíže o programech

Podpora komunity
Takřka všechny naše aktivity jsou určené pro komunitu wikipedistů a wikifotografů – a to jak pokročilých, začínajících, tak i těch, kteří o Wikipedii jako o své nové kratochvíli teprve uvažují. Níže najdete ty hlavní z nich.

Pro fotografy, kteří rádi objevují krásy naší země, je určený projekt Fotíme Česko. Jeho cílem je získávat svobodné snímky pro Wikidata, Commons i Wikipedii. Fotit můžete prakticky jakékoliv objekty na území ČR – významné budovy, ulice, velké řeky i ty nejmenší potoky, památné stromy, smírčí kříže, ale i zvířata, rostliny nebo události. Pokud navíc splníte několik jednoduchých podmínek, proplatíme vám náklady vašich fotocest. Našim členům také zdarma půjčujeme fotoaparáty a další techniku nebo jim vyjednáváme akreditace.

Fotografy a jejich nejlepší snímky každoročně oceňujeme ve výroční soutěži Czech Wiki Photo. Přihlásit se můžete i vy. Vaše fotky se automaticky nahrají na úložiště svobodných médií Wikimedia Commons.

Pro píšící wikipedisty organizujeme tzv. editatony. Jednodenní živé workshopy Wikipedie, na kterých zpracovávají nejrůznější témata. Editatony často vznikají ve spolupráci s dalšími organizacemi. Jsou otevřené nejen zkušeným editorům, ale především nováčkům – těm osobně pomáhají proškolení lektoři Wikipedie.

Komunitní minigranty
Ceníme si i wikipedistů-organizátorů. Pro ně jsme vytvořili program Komunitní minigranty, ve kterém může kdokoli žádat mimo jiné o finanční podporu vlastních wiki-akcí, kterých se mohou zúčastnit další wikipedisté. Díky nim se pak konají akce jako soutěže, foto-workshopy, foto-expedice, Wikiměsta, lokální partnerství, školení atp.