Support us

Startuje kampaň #1LIB1REF

Právě začala kampaň #1LIB1REF určená (nejen) knihovníkům! Úkol je snadný – přidejte alespoň jednu referenci na Wikipedii! Jakákoliv citace na věrohodný zdroj pomůže čtenářům Wikipedie na celém světě. Nezapomeňte přidat hashtag #1Lib1Ref do shrnutí editace a být na Wikipedii přihlášen. Pouze tak se automaticky stáváte součástí slosování o drobné ceny s tématikou Wikimedia a poukázku na nákup knih. Kampaň trvá do 5. června. Read more…

Pusťte si druhou sérii 2 minut s Wikipedistou

K příležitosti 20. narozenin české Wikipedie spouštíme 2. sérii populárního miniseriálu 2 minut s Wikipedistou. Pořad, ve kterém se ptáme českých wikipedistů a wikipedistek na jejich koníček a poslání, bude mít 5 dílů a epizody budeme vysílat na našem Facebooku a YouTube vždy ve středu večer. První díl s Wikipedistou T. Bednarzem je již ke zhlédnutí. Na YouTube si ho můžete pustit i s anglickými titulky. Read more…

Zapojte se do narozeninové výzvy #Wikipedie20

3. května 2022 slaví česká Wikipedie 20 let existence. Zapojte se do symbolické oslavy oslavit tím, že napíšete Wikipedii k narozeninám nové kvalitní články. Můžete vyhrát poukázky do knihkupectví, termohrnky a další merch WMČR. Read more…

Wikiporadna: Zeptejte se wikipedistů

Chtěli byste se pustit do psaní Wikipedie a máte nějaké otázky? Vyzkoušejte Wikiporadnu! Naši dobrovolníci, zkušení wikipedisté z řad lektorů a mentorů, zde nabízejí nováčkům možnost individuálních konzultací k čemukoliv, co se týká prohlížení a hlavně vytváření online encyklopedie Wikipedie. Read more…

Our programs

Community Programs and Multimedia

We provide support for volunteers who create content for Wikipedia, Commons, Wikidata and other Wikimedia projects. We hold diverse wiki-events for both the new and experienced members of the Wikipedia community who engage in editing, taking photos or in organizing events for others. At the same time, we also pursue partnerships with cultural and other institutions in order to promote the spread of free education and information.

Educational Programs

Open access to information and learning has become a necessity in today’s world, increasing the need for the acquisition of various skills. Wikimedia continues its mission to support open access to learning and lifelong education via its educational programs. We strive to attract newcomers, increase public awareness of Wikimedia projects, and improve our social relations and activities within the Czech community.

Wikidata/Wikitech Programs

In the contemporary world, simply writing an internet encyclopedia is not enough. This is why we are developing Wikidata – a vast database available to everyone. We invite both the Czech institutions and individuals with shared passion for data to help us create open collaboratively developed international networked data infrastructure.

Wikimedia CZ

Wikimedia Czech Republic is a non-profit association oriented towards supporting the advancement of Wikimedia projects in the Czech Republic – these include international projects such as Wikipedia, Wikimedia Commons, Wikidata and others.

We promote the development and growth of the Czech volunteer community of editors, photographers, and other contributors to Wikimedia projects. We build partnerships particularly with public institutions, allowing them to share their content under the so-called free licenses, and we support activities and programs that aid the development of diverse projects and the acquisition of free content. We are the official Czech branch of Wikimedia Foundation – we cooperate with other branches and organizational units all over the world, working towards our shared vision to allow every person freely to access and contribute to the wealth of human learning.

We support the influx of newcomers, increase public awareness of Wikimedia projects, and deepen our social relations and activities within the Czech community.

novinky

všechny novinky >

Event calendar

18. 05. 2022

Brno

Brněnský wikisraz

19. 05. 2022

Online

Online kurz Senioři píší Wikipedii pro začátečníky ve spolupráci s centrem Elpida

20. 05. 2022

Online

Online kurz Senioři píší Wikipedii pro začátečníky

21. 05. 2022

Praha

Český a slovenský Wikimedia Hackathon

23. 05. 2022

Praha

Workshop editování Wikipedie

23. 05. 2022

Online

Online kurz Senioři píší Wikipedii pro pokročilé

23. 05. 2022

1Lib1Ref – open hour pro knihovníky

24. 05. 2022

Online

Online kurz Wikimedia Commons

20. 06. 2022

Online

Online kurz Senioři píší Wikipedii pro pokročilé

23. 06. 2022

Otevřená Wikimedia_Vzdělávací programy

27. 06. 2022

Online

Online kurz Senioři píší Wikipedii pro pokročilé